S MUZEEM NA VÝLET- ŽÍTKOVÁ

19.5. se žáci 2. a 4. ročníku vydali poznávat kopaničářský kraj. Počasí nám přálo a výhledy do překrásné krajiny stály za to. Muzejní pedagog pan Provodovský nám po cestě povídal zajímavosti z tohoto odlehlého kraje. Na konci cesty jsme se občerstvili na farmě, kde nás čekala ochutnávka sýrů a povídání o ovečkách.

Ze stránek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě:

“Jedná se o naučně vzdělávací program. Skupina žáků je provázena muzejním pedagogem po moravských Kopanicích. V průběhu asi 2–3 hodin jsou navštívena různá zajímavá místa na Žítkové. Obsahem a cílem výletu je seznámení žáků s historií tohoto kraje v původním prostředí. Žáci jsou seznámeni s lidovým oděvem, lidovou architekturou a s již dnes zaniklým způsobem života lidí, kteří zde žili v 18. a 19. století. Žáci se dovědí o každodenním nelehkém a tvrdém životě a obživě lidí z tohoto krásného kraje moravských Kopanic. Také se dovědí o tradicích a obyčejích kopaničářů, zajímavé a pravdivé příběhy o žítkovských bohyních, jejich samotném životě, a projdou se i cestičkami, po kterých bohyně chodívaly. Navštívíme třeba místa, kde tyto ženy sbíraly různé léčivé bylinky a koření…

 

Součástí programu může být i návštěva výrobců tradičních domácích jídel nebo tradičních lidových řemeslníků. Možné zastávky v průběhu výletu: sušárna ovoce, domácí zpracování mléka, výroba sýrů a jiných výrobků z mléka, ukázka starobylé sušárny ovoce, ukázka starobylé venkovní pece na chleba, návštěva nebo ukázka stavení žítkovských bohyní. Po dobu celého výletu procházíme neobyčejně krásnou přírodou moravských Kopanic, proto si nezapomeňte sebou vzít fotoaparáty, poněvadž je opravdu co fotit.”

 


Sledujte nás na Facebooku Naše videa na YouTube