Projektový den – Středověk

Konec prvního pololetí školního roku je vždy v očekávání dvou významných událostí, na které se žáci více či méně těší. Tou méně oblíbenou je rozdávání vysvědčení a ne každý to má na samé jedničky. Zato na druhou se těší celá škola včetně pedagogických pracovníků. Návštěva Domu dětí a mládeže v Uherském Brodě je vždy vítaným zpestřením vyučování. Žáci se neučí, pedagogové neučí a všichni se baví na projektovém dnu, který organizují zaměstnanci DDM. Letos pro nás připravili středověké hrátky v moderním podání.

V úvodu projektového dne se všichni shromáždí ve velkém sále. Zde jsou děti seznámeny s programem, vedoucími jednotlivých stanovišť a cílem dopoledního snažení. Než se však vrhnou do středověkých klání, jsou rozděleny do šesti skupin. Každé skupině velí jedna středověká postava v příslušném kostýmu a ta si děti odvádí na stanoviště k plnění zajímavých a zábavných úkolů.

Na každém stanovišti musely děti prokázat, jak by obstály se svými znalostmi a schopnostmi v dávné historii. Své umělecké nadání předvedly při výrobě erbovního znaku vlastního rodu. Jak jsou šikovné, mrštné a hbité ukázaly při úniku z hradu prolézáním úzkého tunelu, cváláním na nevycválaném koni a střelbou z kuše na draka soptícího oheň. Svou zručnost a trpělivost si vyzkoušely při výrobě nápisů z hrnčířské hlíny. Nebojácnost a odhodlání dokázaly při rytířském turnaji v boji s dřevci. Novým poznáním byla středověká pošta, psaní dopisů stvrzených pečetním znakem a převážení poštovních zásilek v těžkých podmínkách středověké krajiny. Jak se lidé léčili v dobách, kdy neexistovaly nemocnice, pohotovost a dokonce ani první pomoc, si děti mohly prohlédnout v bylinkářském a ranhojičském koutku. Kromě vizuálního dojmu mohly dopřát i chuťovým pohárkům ve své puse ochutnávku  léčivých bylinkových čajů.

Dopoledne uteklo rychleji než písemná práce ve škole a byl čas k vyvrcholení veškerého konání, při kterém byly děti pasovány do stavu rytířského. V upomínku na krásný den dostaly ještě malý dárek.

Plni hezkých dojmů jsme se vydali vlakem zpět do školy, abychom u oběda ukojili hlad po dopoledním středověkém zápolení.


Sledujte nás na Facebooku Naše videa na YouTube