HISTORICKÁ PÁTRAČKA PRÁVĚ PROBÍHÁ- LISTOPAD

POZOR! POZOR!

PRO MĚSÍC LISTOPAD VYHLAŠUJEME PÁTRÁNÍ PRO SKUPINKY, JEDNOTLIVCE I CELÉ TŘÍDY:

Hledáme odpovědi na tyto otázky:

1) Kterému domu v Újezdci se říká “čtyřicítka”? Co v něm, a na jeho místě, za všechna předchozí léta bylo?
 2) Ve kterém roce byla postavena požární zbrojnice v Těšově?
 3) Kde dříve v Újezdci stávala tzv. Myslivna, u které farníci vítali v roce 1934 pana faráře Skácela?
Spolupracujte jen v rámci tříd, své poznatky porovnávejte, diskutujte. Ptejte se dědečků, babiček, tetiček i vzdálených strýčků.
Oslovte paní pošťačku, prodavačku nebo pana faráře. Otevřete knihy nebo internetové stránky.
Napoví vám i tady.
Zpracované odpovědi vhazujte do školní schránky do konce listopadu. Nezapomeňte uvést vaše jména a třídu.
Ze správných odpovědí vylosujeme výherce.
Zvláštní odměna čeká na nejlépe zpracované projekty.
Autor soutěže je pan Josef Srník
Zde si  na jeho blogu můžete přečíst, jak se třeťákům dařilo plnit ŘÍJNOVOU PÁTRAČKU:

Před časem mne napadla myšlenka přizvat školní děti do poznávání historie Újezdce a Těšova.

Velkou podporu jsem v tomto našel u ředitelky místní školy, paní Mgr. Soni Čechové a její zástupkyně Mgr. Jany Antošové.

Při společné schůzce jsme se domluvili, že se do akce pokusíme zapojit alespoň jednu ze tříd a podle elánu dětí by se vše pak ještě víc rozvinulo. A právě ze třeťáků Mgr. Antošové se vyklubali velmi zapálení badatelé.

Úvodní dva úkoly pro ně byly:
 1) Zmapovat historii kapliček v Újezdci a Těšově
 2) Zjistit, po kom jsou pojmenovány čtyři ulice Nového Újezdce – HauerlandovaSkácelovaTylčerovaTkadlecova

V pondělí 31. října jsme se pak společně sešli v požární zbrojnici v Těšově, kde zároveň i probíhala druhá část návštěvy školních tříd u místních dobrovolných hasičů. Přiznávám, byl jsem velice mile překvapený tím, s jakou vervou se děti pustily do zadaných úkolů. Paní učitelka třídu rozdělila do tří skupinek, ty pak sháněly dostupné informace. Dokonce vytvořily i hezké koláže ke svým odpovědím.
 A také otázky přímo na mne. Po pravdě, dvakrát jsem neznal správnou odpověď: Kde je v Těšově dům č. 1 a v kterém roce byl Těšov budován (použití “taháku” z mých historických dokumentů děti neuznaly:-) )

To setkání bylo upřímné a krásné. Malým historikům jsme na jeho konci zadali další tři úkoly. A oni sami si přidali další: zapojit do pátrání i své ostatní spolužáky a kamarády.

Toto jsou nová témata:
 1) Kterému domu v Újezdci se říká “čtyřicítka”. Co v něm, a na jeho místě, za všechna předchozí léta bylo?
 2) Ve kterém roce byla postavena požární zbrojnice v Těšově?